Jos na samom početku pandemije zapaženo je da pacijenti sa dijabetesom češće oboljevaju, prema nekim studijama čak 20 do 25% obolelih od Kovida ima dijabetes. Upadljivo je 2 puta veći rizik da osobe sa dijabetesom obole od teškog oblika Kovida,tj.zahtevaju bolničko lečenje ili umiru.
Sada se već zna da dijabetes, tj. lošija glukoregulacija, oštećuje imunski odgovor na virusnu infekciju, pre svega celularni imunitet i time smanjuje klirens virusa iz organizma, a zbog povišenog plazminogena koji prijanja uz spajk protein, omogućava lakši ulazak virusa SARS-CoV-2 u ćelije. S druge strane virus SARS-CoV-2 može pogoršati već postojeći dijabetes ili dovesti do novonastalog dijabetesa. Ovo se pripisuje olakšanom ulasku virusa i u beta ćelije endokrinog pankreasa gde preko angiotenzina II inhibiše sekreciju insulina.
Na sreću, ovi efekti virusa na endokrini pankreas su izgleda prolazni, ali zahtevaju često primenu insulina, i veću kontrolu lekara,uz duži oporavak. Ono što takodje zabrinjava su dugoročni efekti virusa SARS-CoV-2 kod osoba sa dijabetesom,i manifestuju se pored težeg zapaljenskog odgovora i većom učestalošću tromboza u malim i većim krvnim sudovima, odnosno većim rizikom za nastanak komplikacija (retinopatije, neuropatije, infarkta srca,infarkta mozga, gangrene donjih ekstremiteta sa posledičnim amputacijama).
Otuda se ne sme zanemariti kontrola pacijenata sa dijabetesom na 3 do 6 meseci kako bi se postigla i održala dobra metabolička kontrola, ali i prevenirala pojava neželjenih kardiovaskularnih dogadjaja, odnosno komplikacija dijabetesa. U post-Kovid periodu, po završetku bolničkog lečenja, česta je i pojava steroidnog dijabetesa, koji je takodje neophodno lečiti i dalje pratiti.
Sto se tiče vakcinacije zapaženo je da se postiže bolji imunski odgovor kod pacijenata koji su imali bolju glikoregulaciju. Otuda treba usmeriti pažnju na neophodnost dobro regulisanog dijabetesa i pre vakcinacije, a slučaju Kovid-19 infekcije udvostručiti pažnju zbog mogućeg nastanka težeg oblika oboljenja. U post-Kovid periodu insistirati na što bržem postizanju dobre metaboličke kontrole, i uraditi sve konsultativne preglede koji se odnose na moguću pojavu kardiovaskularnih komplikacija.